poniedziałek, 6 lipca 2015

"Międzynarodówka Kapitalistyczna" 2 BITWA O HANDEL

27.07.2009 / Pacyfikacja Kupieckich Domów Towarowych - Jak do tego doszło?  .  Czy dlatego, że Bank Światowy i EBOiR pożyczyły niemieckiemu Lidlowi 1 mld $, aby ten wykosił konkurencję małych sklepów w Polsce?
 

Bitwa o handel – polityka gospodarcza w Polsce w latach 1947-1949, mająca na celu ograniczenie i wyeliminowanie sektora prywatnego, którego istnienie miało według PPR grozić odrodzeniem się kapitalizmu. Zapoczątkowało ją wystąpienie Hilarego Minca na plenum KC PPR 13 i 14 kwietnia 1947.
W tym celu 2 czerwca 1947 uchwalono trzy ustawy:
  • w sprawie zwalczania drożyzny i nadmiernych zysków w obrocie handlowym,
  • o obywatelskich komisjach podatkowych i lustratorach społecznych,
  • o zezwoleniach na prowadzenie przedsiębiorstw handlowych i budowlanych.
W 1947 utworzono przedsiębiorstwo państwowe Powszechne Domy Towarowe, które w kolejnych latach zbudowało sieć kilkudziesięciu wielkich domów towarowych w 22 największych miastach.
Właścicielom sklepów, którzy zawyżali ceny, groziło do 5 lat więzienia. Narzędziem władz w walce z przedsiębiorcami były m.in. koncesja, domiar oraz utrudnienia np. przy zakupie towarów w hurtowniach.
W trakcie "bitwy o handel" liczba prywatnych sklepów spadła z ponad 134 tys. w 1947 do około 78 tys. w 1949.
Spowodowało to ogromne trudności w zaopatrywaniu ludności w towary codziennego użytku, gdyż przez cały czas likwidowano o wiele więcej prywatnych placówek niż powstawało nowych - "uspołecznionych", które były nieefektywne.
 
image
 
Bank Światowy i EBOiR pożyczyły niemieckiemu Lidlowi 1 mld $, aby ten wykosił konkurencję małych sklepów w Polsce?
 
Niewygodne.Info.pl: Brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował materiały, z których wynika, że Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju pożyczyły blisko 1 mld dolarów właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland, w celu agresywnej ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej, a w konsekwencji wykoszenia lokalnej konkurencji ze strony małych sklepów m. in. w Polsce. Efekt? - Handel detaliczny w naszym kraju został skutecznie przejęty przez zagraniczny kapitał.
 
 

27.07.2009 / Wp.pl: Pacyfikacja KDT -​Kto miał rację?
 

Pacyfikacja KDT -​ kto m(i)a(ł)rację?

Głównym argumentem współrządzących Warszawą PO-SLD za likwidacją hali Kupieckich Domów Towarowych był wyrok sądu umożliwiający eksmisję kupców.
 
Dlaczego jednak władze, z Hanną Gronkiewicz-Waltz na czele, stosują prawo wybiórczo?  Wypełniają wyrok, który umożliwia eksmisję, a nie realizują uchwały Rady Miasta Warszawy z 2006 roku, która jest dla zarządu miasta obowiązująca. 
 
Czy w normalnym Państwie nie powinno się w pierwszej kolejności przestrzegać prawa, a dopiero w drugiej wykorzystywać prawo? - pyta w swoim artykule Internauta Filip Stankiewicz. >>>  http://wiadomosci.wp.pl/kat,1329,title,Pacyfikacja-KDT-kto-ma-racje,wid,11348401,wiadomosc.html?ticaid=1152b9
 

PARADOKSY HISTORII  
Jeśli ktoś przeczyta historię Rosji przedstawioną w książce W. Uszkujnika, i sytuacji w jakiej się Rosja znalazła po 1917, do 1953 roku (link do książki wyżej), czyli do upadku reżymu Berii, być może lepiej zrozumie historię Polski po 1945 roku, i sytuacji w jakiej się znajdujemy, aż do dzisiaj. - Bo to co się wydarzyło z Polską po 1989 roku, wygląda na dokładną powtórkę tego, co się wydarzyło z Polską po 1945 r., ... czyli "miękką powtórkę" sytuacji sprzed 1956 r.
 
Wydaje mi się, że jedyną różnicą jest to, że w 1989 r. "okupant radziecki"  z 1945 roku, został wymieniony na "tych zza oceanu". Tak jak w 1945 r., w wyniku podobnego dogadania się "żydów wyznających dwie kwestie ustrojowe".  /  Czy właśnie dlatego Katastrofa Smoleńska do złudzenia przypomina Katastrofę w Gibraltarze, w której zginął gen. Władysław Sikorski,  człowiek mogący mieć wpływ na inny bieg histori Polski, tak jak na inny bieg historii mógł mieć wpływ śp. prezydent Lech Kaczyński? Warto sięnad tym zastanowić w kontekście "ataku własnościowego" na polską ziemię, i lasy, których jesteśmy ostatnio świadkami. -  Wojna jest jednym ze sposobów podbicia terytoriów.- Drugim sposobem, zapewne tańszym, jest właśnie zmiana jego własności w trybie ekonomicznego wymuszenia. - Z tym przypadkiem mamy właśnie teraz do czynienia w Polsce.
 
"Międzynarodówka Kapitalistyczna" 1 / Soros, Komorowski, ... Korwin-Mikke?
 
.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz